Boyun ve Bel Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

0
1604
Bel Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir

Bel ve boyun bölgeleri diğer omurga bölgelerine oranla çok daha hareketli bölgeler olduğu için faset eklem bozukluklarına daha çok maruz kalmaktadır. Bu nedenle bu bölgelerde ağrı ve acı hissi çok daha yoğun oluşmaktadır.

Faset Sendromu Ne Anlama Gelir, Nedir?

Boyun KireçlenmesiBel ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda olmasına rağmen genelde üzerinde pek durulmayan faset sendromu halk arasında daha yaygın olarak kireçlenme olarak bilinmektedir. Kireçlenme kendi başına zaten yeterince hastayı rahatsız eden bir hastalık olmakla beraber bunun boyun fıtığı ya da bel fıtığı ile beraber görülmesi ise hastanın yaşadığı rahatsızlık hissini arttırmakta ve faset sendromunu ağrının nedeni olarak öne çıkarmaktadır.

Kireçlenen eklemler omurga kısmının arka tarafında bulunan omurların birbirine tutunmalarını sağlayan ve omurganın kendine özgü hareketlerini sağlayan temel unsur olan küçük eklemlerdir. Yine kendi içlerinde bu omurların oldukça karışık bir sinir sistemi bulunmaktadır. Bu hassas sinir sistemi aynı zamanda bu eklemleri ağrı ve acı hissine karşı çok daha duyarlı hale getirmektedir. Travma, darbe ve yaşlılık gibi nedenlere bağlı olarak kireçlenme yani faset oluşmuş eklemlerde yaşanan bozulmalara bağlı olarak bel ve boyun bölgesinde çok şiddetli ağrıların görülmesi kaçınılmazdır. Bu tip ağrılar çok sert spor dalları ile uğraşan kişilerde ve vücut kullanımına dayanan ağır işlerde çalışan gençlerde de görülebilmektedir.

Bel Kireçlenmesi

 

 

Faset Eklem Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Genelde faset eklemler sonucu oluşan bel ağrıları daha ziyade belin yan tarafında hissedilmektedir. Yine belin yan tarafından başlayan ağrı şiddetlenerek belden bacağın üst kısmı ve kalça tarafına doğru yayılma eğilimini gösterir. Bel fıtığı sonucu oluşan ağrı kişinin öne eğilmesi halinde artış gösterirken faset sendromu ağrısı bunun tam tersi yana dönüşlerde ve geriye yaslanma halinde artış göstermektedir. Faset eklemlerdeki kireçlenme arttıkça omurilikten çıkan sinirlerin daha fazla baskı altına girmesi ile duyulan acı da artmaktadır.

Faset Eklem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için kullanılan en etkili 2 yöntem faset eklem denervasyonu ve faset eklem enjeksiyonu uygulamalarıdır. Ancak bu tedavilerin mutlaka uzman kişiler tarafından özel geliştirilen odalarda floroskopi isimli cihazın eşliğinde uygulanması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here