Ağız Kuruluğu Nedenleri

0
1411

Ağız kuruluğu aslında çok sık görülen ancak genelde insanlar tarafından önemsenmeyen bir hastalıktır. Ancak ağız kuruluğu aslında son derece ciddi olan pek çok hastalığın nedeni olarak görülmektedir. Genelde bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağız kuruluğu bazen ise kullanılan ilaçların yan etkisi olarak kendisini hissettirmektedir. Bir süre sonra ağız içerisinde tat duygusunun olumsuz etkilenmesine neden olmasına bağlı olarak kişilerin yaşam kaliteleri üzerinde olumsuz bir etki bırakan ağız kuruluğu aynı zamanda diş eti ve diş hastalıklarının da oluşmasına neden olmaktadır.

Ağız Kuruluğu NedenleriAğız içerisindeki sağlıklı koşulların korunması için mutlaka tükürük miktarı normal değer sınırında yer almalıdır. Bu büyük öneme rağmen gerek kullanılan ilaçların yan etkileri gerekse de sistematik hastalıklar zamanla tükürük miktarının önemli miktarda azalmasına neden olabilmektedir. Aslında yaygın genel inanışın aksine yaşlanınca ağızdaki tükürük miktarının azalmasının tek sebebi yaşlılık değil yaşlanma ile beraber kullanılan günlük ilaçların sayılarının artmasıdır.

Ağız içerisinde oluşan mantarlar, virüslere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar, diş eti hastalıkları ve diş çürükleri gibi pek çok ciddi rahatsızlık hep ağız kuruluğu sonrası gelişmektedir.

Diş Eti ve Diş Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi

Hem diş hem de diş eti hastalıkları sorulan bazı sorular sonucunda teşhis edilmekte ve tanı konulduktan sonra hemen tedavi aşamasına geçilmektedir. Ağız kuruluğu belirtileri arasında tükürük miktarında yaşanan azalma, yemek yerken boğazın kuruması, yutkunma esnasında yaşanan zorlanma ve kuru gıdaları yerken su içme isteği duyulması yer almaktadır. Doktorunuz ilk muayenede size bunlarla ilgili sorular yönetecektir.

Ağız Kuruluğu Nedenleri

  • Antidepresan ilaçlar başta olmak üzere tansiyon, alerji, kalp ilaçları ve yatıştırıcı ilaçlar gibi ilaçların pek çoğu ne yazık ki ağızda kuruluk oluşmasına neden olmaktadır.
  • Parkinson ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların bazıları da ağız kuruluğu nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Kemoterapi ve radyoterapi alınmasını gerektiren kanser hastalıkları da bu tedavilere bağlı olarak ağız kuruluğu oluşmasına sebebiyet vermektedir.
  • Sigara tiryakiliği de sigara dumanının içerisinde yer alan nikotin nedeni ile ağız içerisinde kuruluk oluşmasına neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here