Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
2081
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kadınlar arasında sıklıkla görülen ve çok kolay tedavi edilebilen bir kanser türü olmasına rağmen ölüm oranı son derece yüksek olan rahim ağzı kanseri tüm dünya genelinde yürütülen çalışmalar ile artık çok daha bilinen bir kanser türüdür. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı yürüttüğü çalışmalar ile kadınları rahim ağzı kanseri hakkında bilgilendirirken bu sayede rahim ağzı kanseri belirtileri ortaya çıktığı anda erken tanı konulmasını amaçlamaktadır. Peki, rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı kanseri belirtisi aslında menopoz öncesi ve menopoz sonrası olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Menopoz öncesi rahim ağzı kanseri belirtileri olarak akla ilk gelenler rahim ağzında ağrı, cinsel ilişki esnasında duyulan ağrı ve ilişki sonrası lekelenme tarzı kanamalar, normalden daha yoğun geçen aşırı kanamalı adet dönemleri ve adet dönemleri arası kanamalar ile yaşanan aşırı vajinal akıntılardır. Menopoz sonrası rahim ağzı kanaması belirtileri olarak ise her türlü kanama -ki bunlara lekelenme tarzı kanamalar da dâhildir- ve cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır.

Bu belirtiler her zaman hastanın rahim ağzı kanseri olduğu anlamına gelmeyeceği gibi yine de erken tanı konması adına mutlaka kanser riskinin değerlendirilmesini gerektiren belirtilerdir. Aslında erken evrede yakalanan rahim ağzı kanseri tedavisi diğer tüm kanser türleri arasında en kolay tedavi edilebilen kanser türüdür. Çünkü rahim ağzı hayati önem taşıyan bir organ değildir ve kanser dokusu rahim ağzı tamamen çıkartılarak vücuttan atılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here