Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

0
2181
Rahim Ağzı Kanseri Nedir

Rahim farklı bölümlerden oluşmakta olup rahime giriş bölgesi olan en dıştaki bölüm rahim ağzı olarak isimlendirilmektedir. Bu bölgede ortaya çıkan kanser hücreleri ise rahim ağzı kanseri olarak kabul edilir. Diğer kanser türlerini vücut yaşanan DNA bozulmaları sonucunda kendisi meydana getirirken rahim ağzı kanseri ise HPV adlı virüsün dışarıdan bulaşması sonucu oluşmaktadır. Virüs cinsel yolla bulaşabileceği gibi ortak kullanılan alaturka tuvaletler ya da iç çamaşırları ile de bulaşabildiği gibi cinsel yönden aktif olmayan genç kızlarda da rahim ağzı kanseri görülebilmektedir.

Virüs yolu ile bulaşması nedeni ile aşısı olan tek kanser türü olan rahim ağzı kanseri aşısı ancak hastalık ortaya çıkmadan önce vurulursa yarar sağlamaktadır. Yani rahim ağzı kanseri aşısı tedavi eden bir aşı değil sadece hastalığın ortaya çıkmasını engelleyen bir aşıdır. Aşı sayesinde vurulan kişi bu virüslere karşı bağışıklık kazanır ve virüs bir yolla vücutlarına girse dahi rahim ağzı kanseri oluşumu engellenir.

Aslında diğer tüm jinekolojik kanser türleri için geçerli olan erken belirtiler rahim ağzı kanseri belirtileri içinde geçerlidir. Kanser oluşumuna bağlı olarak düzensizleşen adet dönemleri, yoğun kanamalı geçen adetler, iki adet dönemi arası yaşanan kanamalar ve cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında yaşanan ağrı rahim ağzı kanseri belirtisi olarak kabul edilir. Bunlar diğer jinekolojik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda mutlaka rahim ağzı kanseri testi yapılmasını gerektirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here