Yanık Kazalarında Neler Yapılmalı

0
2026
Yanık Kazalarında Neler Yapılmalı

En çok yaşanan ev kazaları arasında yer alan yanık kazaları ile yaklaşan yaz döneminde sıklıkla görülen güneş yanığı gibi yanıklar için uygulanması gereken tedavi uygulanan ilk yardımın başarısına göre belirlenmektedir. Peki, yanıkta yapılması gereken ilk müdahale ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

Yanan Bölgeyi Hemen Soğuk Su Altına Tutun

Özellikle de el yanığı gibi küçük yanık bölgelerinin hemen çeşmeden akan temiz ve soğuk su ile yıkanması hem yanık hissini azaltmakta hem de bölgenin soğumasını sağlamaktadır. Yanığın derinleşmesini engelleyen bu yöntem aynı zamanda bölgeyi soğutacağı için de duyulacak acı hissini de azaltacaktır. Yanığın yaklaşık olarak 15 dakika su altında tutulması yeterli olacaktır.

Asla Yanık Kabarcıklarını Patlatmayın

Yanık oluşan bölgede derinin üzerinden içerisinde su olan baloncuklar oluşur. Yani yanık su toplar ve bu da müdahaleyi gerektirir. Ancak burada yapılan en büyük hata yanık kabarcıklarını dışarıdan yapılan bir müdahale ile patlatmak olacaktır. Aslında su kabarcıkları vücudun yarattığı bir mucizedir ve yanık tedavisi için protein dolu su biriktirirler. Bu sayede derinin kuruması engellenerek deri beslenir.

Yanık İzi Kalması Nasıl Engellenir?

Yanık izi kalıp kalmayacağı ya da kalacak yanık izinin derinliği ve büyüklüğü tamamen oluşan yanığın derecesine ve kişinin cilt tipi ile ten rengine bağlıdır. Yine yanık oluşan bölgenin enfeksiyon kapması gibi iyileşme sürecinde yaşanan sorunlar da yanık izi kalmasında önemli bir etkendir. Oluşan yanığın derinliği arttıkça yanık izi kalma riski de artmaktadır. Ancak günümüzde gelişen estetik teknolojisi ile bu izlerin silinmesi sağlanabilmektedir.

Asla Yanığa Bunları Sürmeyin

Pek çok kişinin bildiği yanığa yoğurt ya da yanığa diş macunu sürmek yarardan çok zarar getiren uygulamalar arasında yer almaktadır. Yine yanığa zeytinyağı sürmek ya da yanığa buz kompresi uygulamakta tedavi sürecini olumsuz olarak etkilemektedir. Yaygın ve derin olan yanıklarda ise hiç vakit kaybedilmeden uzman bir doktora başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yine büyük yangınlarda kişinin kıyafetleri de tutuştuysa bunlar da asla hızlı bir şekilde çıkarılmamalı ve cilde zarar vermemek adına kontrollü bir şekilde çıkarılmaya çalışılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here