Ölüm gerçekleştikten yaklaşık 30 dakika sonra kaslar gevşemeye başlar bunun sonucunda ağız ve göz açık halde kalır. Kasların tamamı gevşediğinden dolayı boşaltım sistemi çökerek kalın ve ince bağırsaktan dışarı idrar ve dışkı akıntısı akmaya başlar.

Yaklaşık 10 saat sonra vücut sertleşmeye başlar eğer ölüm anında bir arbede içerisindeyse kişi ceset son hareketleri ile birlikte kaskatı kalır. Bunun nedeni vücut arbede halindeyken bol miktarda adrenalin salgılar, bu salgılanan adrenalin vücudun her yanına dağıldığından o anda gerçekleşen ölümde vücuda dondurucu etki yapar. Savaş anında ölen askerlerin son hallerindeki gibi bulunmasının nedeni budur.

Öldükten Sonra Vücudumuzun Başına Neler Geliyor24 saat sonra vücut çürümeye başlar. Solunum durması ile bakteriler vücutta harekete geçerek ilk başta göz olmakla birlikte sırası ile beyin, mide ve bağırsakları yemeye başlarlar. Çürüme süresi en geç olan organlar ise sırası ile kalp, mesane, böbrek ve rahimdir. Rahmin çürüme süresi ayları bulmaktadır. Ayrıca bebek cesetlerinin çürümesi de yetişkin bir cesede göre çok daha uzun sürmektedir.

Ölüm gerçekleştikten sonra cesedin şişmesinin nedeni mide ve bağırsaklarda bulunan bakterilerin çıkardıkları gazdan dolayıdır. Gaz karın bölgesinin şişmesine ve rengin siyaha dönmesine neden olmaktadır.

Öldükten Sonra Vücudumuzun Başına Neler GeliyorMezarlıkları ziyaret eden kişiler bazen mezardan ses geldiğini iddia etmektedir. Aslında bir ses duydukları doğrudur ama bu ruhlar aleminden değil cesedin karnındaki biriken gaz deriyi yırtıp göğüs kafesini patlattığından dolayı ortaya çıkan sestir.

 

Halk arasında yaşamını yitiren kişinin ardından “Kırkı Çıktı” denilen dini bir ritüel yapılmaktadır. Aslında bunun yapılmasının nedeni vücuttaki kasların kemikten kopmaya, dökülmeye başladığı kırkıncı güne denk geldiğinden dolayı ruhun acı çekmemesi inancı ile yapılır.

Öldükten Sonra Vücudumuzun Başına Neler GeliyorToprak altındaki vücudu içten kemiren bakteriler ile birlikte dışarıdan da et sinekleri göz, burun, kulak gibi yerlerden larvalarını bırakır. Sinekler yiyeceklerini bitirene kadar burada yaşar ve ölürler. Ardından dışarıdan her türden böcek ve sürüngen sinekleri ve vücutta kalmış olan diğer parçaları yemek ve kemirmek için gelirler. Cesetten geriye sadece kemikler kalana kadar bu işlem devam eder. En sonunda kalan kemikler yıllar sonra tozlaşmaya başlarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here