Akciğer Kanseri Tedavisi Mümkün Müdür?

0
1978
akciğer kanseri tedavisi

Ne yazık ki akciğer kanseri diğer tüm kanser türlerine kıyasla en yüksek ölüm oranına sahip kanser türüdür. Bunun en önemli nedeni akciğer kanserinin erken dönem belirtilerinin çok anlaşılır belirtiler olmaması ve hastalık ilerledikten sonra tanı konulmasıdır. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanseri tedavisi içinde de önemli olan erken tanıdır. Erken evre akciğer kanseri tanısının konulması durumunda hastalık kolay bir şekilde tedavi edilebilmekte ve kanser vücuttan tamamen atılabilmektedir.

Akciğer kanseri tedavisi için kullanılan ilk yöntem cerrahi müdahale olan ameliyattır. Ancak akciğer kanseri ameliyatı için hastanın mutlaka erken evrede yakalanabilmesi ya da hala kanser ameliyatı yapılabilecek bir düzeyde olması gerekmektedir. Eğer kanser ameliyat yapılabilecek bir düzeyde değilse bu durumda ilk olarak kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanır. Akciğer kanseri kemoterapi tedavisine oldukça olumlu bir şekilde yanıt vermekte olup bu sayede hastaların gerek ameliyata hazırlanması gerekse de yaşam standartlarının ve sürelerinin arttırılması mümkün olmaktadır.

Son dönemde akciğer kanserini yendi şeklinde haberlerle sık sık karşılaşılması uygulanan tedavi yöntemlerinin iyileştirilmesi kadar akciğer kanseri tanı konulmasını sağlayan cihazların hızla gelişmesi sayesindedir. Bu nedenle özellikle de sigara içme alışkanlığına sahip olan kişilerin her yıl düzenli olarak akciğer filmi çektirmeleri gerekmekte ve bu sayede akciğer kanser tedavisi için erken tanı imkanı yakalanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here