Kurban Bayramında Aşırı Protein Almak Zarar Veriyor

0
2105

Özellikle de Kurban Bayramında hem hazırlanan ağır şerbetli tatlılar hem de her öğünde kavurma etlere yer verilmesi ne yazık ki hem kilo alımına hem de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle Kurban Bayramında beslenme düzenine çok daha fazla özen gösterilmelidir.

Fazla Protein Vücuda Zararlıdır

Kurban Bayramında beslenmeEt son derece güçlü bir protein kaynağı olmakla beraber her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi fazla alınan proteinin de zararlı olduğu unutulmamalıdır. Kırmızı et tüketimi sağlık açısından önemli olup dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fazla kırmızı et tüketiminden uzak durulmasıdır. Beslenme rutininde kırmızı et tüketiminin ne kadar olacağının belirlenmesinde kişinin yaşı, kilosu ve genel sağlık durumu gibi kriterler temel alınmaktadır. Özellikle de kronik hastalığı olan kişilerde aynı gün içerisinde 2 defa kırmızı et tüketilmesi çok zararlıdır. Kahvaltıda tüketilen yumurta, peynir ve süt gibi ürünlerde de protein bulunmakta olup bu proteinin üzerine 2 öğün daha kırmızı et yemek vücuda fazla miktarda protein alınması anlamına gelmektedir.

Yavaş Sindirilen Gıdaları Tercih Edin

Sindirimi yavaş olan gıdalar kişinin kendisini daha uzun süre tok hissetmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mide bağırsak sistemi içerisinde uzun süre tokluk duyulmasını sağlayan kuru baklagiller, salata çeşitleri, esmer tahıllardan elde edilen ürünler ve sebze türevleri gibi lif yönünden zengin olan gıdaların tüketimine çalışılmalıdır. Yine mutlaka her gün yoğurt, süt ve ayran tüketiminde bulunulmalıdır.

Hamur İşi ve Tatlı Tüketimine Dikkat!

Bayramda sıklıkla ikram edilen el açması ağır şerbetli baklavalar, şekerlemeler, mantı türevi hamur işleri ve böreklerin tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Kişinin kilo sorunu olmasa dahi mutlaka günlük tüketim miktarına özen gösterilmeli, bu yiyecekler günde 1 porsiyondan fazla tüketilmemelidir. Özellikle de yemekten hemen sonra tatlı tüketilmemeli, tatlı için yemeğin ardından en az 3 saat beklenilmelidir.

Et Tüketirken Bunlara Dikkat Edin

Günlük tüketilen et miktarı kadar tüketilen etin nasıl pişirileceğine de dikkat edilmelidir. Ete pişerken ilave yağ eklenmemeli, kavurma ve kızartma türü et yemeklerinin yerine buğulama, haşlama ve fırınlama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here