İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlar!

0
2608
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlar

Her yıl yapılan yanlış ilk yardım müdahaleleri nedeni ile yüzlerce insan hayatını kaybederken yine bir o kadarı da sakat kalıyor. Bu nedenle hem ilk yardım eğitimi alınması gerekiyor hem de ilk yardımda en önemli kuralın öncelikle müdahaleye ihtiyaç duyulan kişinin sağlık durumunun daha iyiye taşınması olduğu unutulmamalıdır. Özelliklede ilk yardım eğitimi almayan kişilerin kesinlikle müdahalede bulunmamaları ve sağlık ekiplerine haber vererek onların talimatlarını dinlemeleri çok önemlidir.

İlk Yardım Uygulayacak Kişi Sakinliğini Korumalıdır

İlk yardım müdahalesinde önemli olan konulardan biri de müdahalede bulunacak kişinin durum ne kadar kötü olursa olsun paniğe kapılmamasıdır. Çünkü panik hali ile bazen bilinen doğrular bile unutulmakta ve yanlış müdahalelerde bulunulmaktadır. Önemli olan kişinin sakinliğini koruyarak öğrendiği ilk yardım tekniklerini uygulayabilmesidir.

Kısa Süreli Bilinç Kaybı Yaşayanlara İlk Müdahale

En çok paniğe neden olan durumlardan biri de kişinin bilincini kaybetmesi ve bayılması esnasında yaşanmaktadır. Böyle durumlarda ilk yardım uygulayacak olan kişi ilk önce hastanın nabzını saymalı ve imkânı bulunuyorsa tansiyonunu ölçmelidir. Yine hasta sırt üstü yatırılmalı, boynunu sıkan bir giysisi varsa bu gevşetilmeli, ayaklarının altına yüksek bir şeyler konulmalı ve nefes borusu girişinin tıkanmadığından emin olunmalıdır.

Sara Nöbeti Geçiren Kişiye İlk Yardım Müdahalesi

Ülkemizde sıklıkla kullanılan sara nöbeti geçiren kişiye soğan koklatılması ne yazık ki hiçbir olumlu etkisi olmayan bir müdahaledir. Bunun yerine yapılması gereken hastanın dilini ısırmasını ve etrafındaki objelere çarpmasını engellemektir. Hasta sara krizi boyunca sabit tutulmaya çalışılmalı, özellikle de başını darbelere karşı korumaya almalıdır. Sara krizi geçiren kişiye yapılabilecek ilk müdahale ağzına kravat ya da çorap gibi bir madde koyarak kendi dilini ısırmasını engellemek ve etrafında ona zarar verebilecek cisimleri kaldırarak nöbetin geçmesini beklemektir.

Yanlış Kalp Masajı

Ne yazık ki hatalı kalp masajı kalbin durmasına neden olarak kişinin hayatını kaybetmesine bile sebebiyet vermektedir. Bu nedenle ilk yardım eğitimi almayan kişilerin asla kalp masajı yapmamaları ve kalp masajı öncesi kalbin durduğundan kesin emin olunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here