Bahar Yorgunluğu ile Mücadele Etmek için Öneriler

0
2205
Bahar Yorgunluğu

Mevsim geçişlerinde vücut yeni mevsim koşullarına alışma dönemi geçirir. Bahar mevsimine geçişte ise yaşanan adaptasyon süreci çok daha ağır geçebilir. Ağrılar, sürekli uyku ihtiyacı duyulması kişinin depresif bir ruh haline bürünmesi bahar yorgunluğu rahatsızlığının en bilinen belirtileri arasında yer almaktadır. Baharın tadını çıkartmak ve bahar yorgunluğunun olumsuz etkilerini azaltmak için beslenme düzenine daha fazla özen gösterilmesi yeterli olacaktır.

Kahvaltıda Meyvenin Kendisini Yemeniz Gerekiyor

Bahar YorgunluğuBahar yorgunluğu dikkat edilmediği takdirde son derece ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle alanında uzman olan bir diyetisyen yardımı ile sağlıklı beslenmeye çalışmak gerekir. Özelliklede bahar yorgunluğu nedeni ile sabahları uyanmak çok daha zordur ve bu nedenle pek çok kişi kahvaltı öğününü atlamakta ya da geç kahvaltı yaparak öğle yemeği ile kahvaltıyı birleştirmektedir.

Oysaki bahar yorgunluğunu aşmanın en önemli yollarından biri de güne iyi bir kahvaltı ile başlamaktır. Taze sıkılmış meyve suları içecek olarak kahvaltıda tercih edilmekle beraber meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tüketilmesi hem daha az kalori alınması hem de meyvenin posasında yer alan liflerden yararlanılması adına çok önemlidir. Meyve suyu içilmesi halinde kan şekeri büyük bir hızla yükselirken bu da bir süre sonra kişinin yeniden açlık hissetmesine neden olmaktadır.

Lifli Gıdaları Tüketmeye Özen Gösterin

Uzun öğün aralıkları kişinin kendisini çok fazla aç hissederek daha fazla yemek tüketmesine neden olduğu için ana öğünler mutlaka ara öğünler ile desteklenmeli ve sık ama az yemek yenmeye çalışılmalıdır. Lifli gıdalar ise hem tokluk hissinin çok daha uzun sürmesine hem de bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu için özellikle tercih edilmelidir. Kan şekerinin düşmesine bağlı olarak açlığın yanı sıra yoğun stres, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetler de oluşacağı için bahar yorgunluğu belirtilerine bunların da eklenmemesi için ana ve ara öğünler mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.

Fazla Çay ve Kahve Tüketimini Engelleyin

Bahar aylarında mutlaka su tüketimi arttırılmalıdır. Yine içerisinde tanen barındırdığı için çay ve kahve tüketimi vücudun ödem tutmasına neden olacağı için bahar mevsiminde çay ve kahve tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here