Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
2411
Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir

Diğer kanser türleri ile karşılaştırıldığında erken evrede çok net belirtiler veren jinekolojik kanser türleri ne yazık ki kadınların çoğu zaman bu belirtileri görmezden gelmeyi tercih etmeleri nedeni ile ilerleyerek ölümlere bile neden olabilmektedir. Rahim kanseri de bu tip kadın kanser türleri arasında yer alıp erken evrede belirtileri çok net olarak ortaya çıkmaktadır. Yine ülkemizde sağlıklı kadınların düzenli jinekolojik muayene alışkanlıklarının olmaması onları jinekolojik kanser türleri için korumasız bırakmaktadır.

Aslında rahim kanseri belirtileri henüz kanser oluşmaya başladığı anda hemen kanama şeklinde kendisini belli eder. Özellikle menopoz sonrası rahim kanseri oluşan kadınlarda yaşanan her türlü kanama kanser belirtisi olarak kabul edilir ve jinekolojik muayeneyi gerektirir. Bu kanamalar başka nedenlere bağlı olarak ta oluşabileceği gibi menopoz sonrası lekelenme kanamaları dahi mutlak suretle rahim kanseri taraması yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Menopoz öncesi kadınlarda ise normal adet dönemleri ile kıyaslandığında çok daha yoğun kanamalı geçen adet dönemleri ile yine daha uzun süren adet dönemleri, ara kanamalar ve lekelenmeler rahim kanseri belirtisi olarak görülmelidir. Bu tip şikâyetler miyom ya da çikolata kisti gibi kadınsal hastalıklardan oluşabileceği gibi mutlaka rahim kanseri teşhisi için gerekli testlerin yapılmasını gerektirmektedir. Rahim hayati bir organ olmadığı için genelde rahim kanseri tedavisi için ilk olarak tercih edilen yöntem rahmin çıkarılması yani alınmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here