Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

1
3738
Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır

Günümüzde kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olarak bilinen meme kanseri aynı zamanda erken tanı konulması durumunda kolaylıkla tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Kadınlar arasında sıklıkla görülmekle beraber erkeklerde meme kanseri görülme olasılığı da bulunmaktadır. Bu nedenle en az kadınlar kadar erkeklerde meme kanserine karşı bilinçlenmeli ve erken tanı için gerekli önlemleri almalıdır.

Meme kanserinde erken tanı için alınabilecek en iyi önlem düzenli olarak ayda en az 2 kere kendi kendine meme muayenesi yapılmasıdır. Evde kendi kendine meme muayenesi yapmak için ilk olarak bir ayna karşısına geçin ve memenin dış görünümünü inceleyin. Memede kızarıklık, meme başının içeri çekilmesi gibi meme görünümündeki fizyolojik değişiklikler meme kanseri belirtileri arasında yer almakta olup bu tip şekilsel değişikliklerde mutlaka doktora danışılması ve meme kanseri taraması yaptırılması gerekmektedir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır

 

Daha sonra sağ memeyi elinizle kontrol etmeye başlayın. Bunun için sağ kolunuzu başınızın üzerine alın ve sol elinizle koltuk altınızdan başlamak üzere tüm memenizi elinizle yoklayın. Burada önemli olan memede kitle ya da memede sertlik gibi belirtilerin olup olmadığının anlaşılmasıdır. Aynı işlem sol meme taraması için de yapılmalıdır. Bu muayeneler hem memenizi daha iyi tanımanızı sağlayacak hem de memenizde yaşanabilecek pek çok değişikliği en erken evrede yakalamanızı sağlayacak ve meme kanseri tanısı için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Aşağıdaki Görsel Anlatımdan Yola Çıkarak Aynı Hareketleri Kendinizde Test Ediniz:

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here