Çocuklarda Diş Sağlığı ve Çürüklere Karşı Yapılması Gerekenler

0
1783
çocuklarda diş sağlığı ve çürükler

Çocukların tatlı yiyeceklere daha fazla ilgi göstermesi ve diş fırçalama konusunda daha özensiz davranmaları ne yazık ki diş çürüklerine daha fazla maruz kalmalarına neden olmaktadır. Özelliklede süt dişlerin vaktinden önce dökülmesi ciddi sorunlara neden açabilir. Bu nedenle çocuklarda diş sağlığı konusunda çok daha titiz davranılması gerekmektedir.

Sağlığı Olumsuz Etkileyen Diş Çürüklerine Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir?

çocuklarda diş sağlığı ve çürüklerYürütülen tüm çalışmalara rağmen halen diş çürüğünü tedavi eden ya da diş çürüğü oluşmasını engelleyen herhangi bir ilaç mevcut değildir. Günümüzde diş çürüklerini engellemek için uygulanabilecek tek yöntem düzenli diş bakımı ve diş çürüğünü önleyen diş hekimliği uygulamalarıdır. Bu tip uygulamalara ilk örnek kesinlikle fissür örtücü uygulamasıdır. Dişlerin üzerinde yer alan fissür ismi ile anılan boşluklar aslında diş çürüklerinin de ilk meydana geldikleri yerler olarak bilinmektedir. Bu nedenle fissür oluklarının özel diş hekimi uygulamaları ile doldurulması çürüklerin engellenmesi adına atılan önemli bir adımdır. Yine dişi çürüklere karşı güçlendiren topikal flor uygulamaları da diş çürüğünü önlemek için alınabilecek etkili bir önlem olarak görülmektedir.

Çocukların Hangi Dişleri Büyük Tehlike Altında

çocuklarda diş sağlığı ve çürüklerÇocukların sahip oldukları ilk kalıcı diş 6 yaşında çıkan büyük azı dişidir. Büyük azı dişleri çiğneme fonksiyonunda büyük rol üstlenmekle beraber yıpranmaya en açık dişlerdir ve mutlaka yukarıda belirtilen uygulamalar ile koruma altına alınmalıdır. Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen uygulamalar esnasında çocuğun acı duyması ya da uygulama sonrası diş ağrısı gibi olumsuzluklar yaşanmaz. Büyük azı ve küçük azı dişlerinde yer alan fissür isimli olukların doldurulması bu dişlerin çürükten korunması adına oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Yine bu tip ağrısız uygulamalar sayesinde çocuklarda yaygın olan dişçi korkusunun da önüne geçilmiş olur ve düzenli diş hekimi muayeneleri sayesinde çocuğunuzun dişleri koruma altına alınır.

Çocuklarda Diş Bakımı

çocuklarda diş sağlığı ve çürüklerÜlkemizde ne yazık ki düzenli diş hekimi muayenesi alışkanlığı olmadığı gibi pek çok insanda da dişçi fobisi bulunmaktadır. Bunların tümünün aşılması ise çocukluk çağında mümkündür. 2 yaşını dolduran çocukların mutlaka dişçi ile tanışmaları gerekir. Yine çocuk 6. yaşını doldurana kadar düzenli olarak doktorunuz aksini söylemedikçe yılda 1 kere diş hekimi kontrolünden geçmelidir. 6 yaşından ise bu sayı yılda en az ikidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here