Göz Tansiyonu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

0
1193
Göz Tansiyonu Nedir

Halk arasında daha ziyade göz tansiyonu olarak bilinen glokom gözün arkasında bulunan kısımda çeşitli nedenlere bağlı olarak sıvı birikmesi sonucunda göz içi basıncının artmasıdır. Gözün arka kısmında göz damarlarını beslemek için bulunan sıvı göz damarlarının tıkalı olması gibi nedenlerle boşaltılamadığı takdirde birikmeye başlamakta ve bu birikim sonucu gözün içerisinde oluşan basınç artmaya başlamaktadır.

Bu basınç birikime bağlı olarak yavaş yavaş ortaya çıktığı için ne yazık ki hastalığın ortaya çıkması da son derece yavaş olmakta ve genelde ilk anlaşılır belirtisi görme kaybı olmaktadır. Oluşan basınç göz damarlarının baskı altında kalmasına neden olmakta, bu baskı nedeni ile göz damarları beslenememekte ve işlevlerini kalıcı olarak kaybetmektedir. Ne yazık ki basınç nedeni ile bir kere canlılığını kaybeden göz damarlarının yeniden tedavi edilmesi mümkün değildir ve glokomda görme kaybı oluştuğu anda bu görme kaybını geri almanın hiçbir yolu yoktur.

Yani glokom tedavisi oluşan bu kaybı geri getirmeye yönelik değil, bu kaybı engellemeye yöneliktir. Bu nedenle göz tansiyonunda erken tanı çok önemlidir ve göz tansiyonu belirtileri bilinerek bunlar ortaya çıktığı anda göz hekimine muayene olunması gerekmektedir. Göz tansiyonu tedavi için ilk olarak göz tansiyonu ilaçları kullanılarak hastalık kontrol altına alınmaya çalışılmakla beraber yine lazerle glokom tedavisi ve en son çare olarak ta glokom ameliyatı gibi farklı 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here