Erkeklerde Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir?

0
2537
Erkeklerde Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

Son yıllarda özellikle de Türkiye’de büyük bir hızla yaygınlaşan meme kanseri yaygın kanının aksine erkeklerde de görülebilmektedir. Üstelik erkeklerin meme dokusunun daha az olması nedeni ile erkeklerde meme kanseri çok daha saldırgandır. Bu nedenle meme kanseri tanısı mümkün olduğunca erken evrede konulmalı ve tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.

Özellikle de birinci dereceden yakın akrabaları arasında meme kanseri olan erkekler daha büyük bir risk altındadır ve bu nedenle elle kendi kendine meme muayenesi yanında yıllık meme kanseri taramaları da yapılmalıdır. Meme kanseri belirtileri çok iyi bilinmeli ve bu belirtiler ortaya çıktığı anda hemen doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Bu belirtilerden biri olan erkeklerde memenin şişmesi her zaman meme kanserinin habercisi olarak görülmemekle beraber yine de mutlaka kanser taraması yapılmasını gerektirmektedir. Yine erkeklerde memenin büyümesi ve memenin sertleşmesi gibi belirtilerde mutlaka hekim muayenesini gerektirmektedir. Erkeklerde meme kanseri belirtileri arasında bunlara ek olarak meme başında şekil bozuklukları ve meme başının içeri çekilmesi ile memede akıntı da yer almaktadır. Meme kanseri tedavisi için ise kanserin yakalandığı evre çok önemlidir. Erken evre meme kanseri için uygulanan tedavide sadece kanserli kitle memeden temizlenirken ilerleyen evrelerde memenin alınması olarak ta bilinen mastektomi ameliyatı uygulanması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Ancak günümüzde protez meme uygulamaları ile meme ameliyatı sonrası görsel açıdan kusursuz bir görünüm sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here