Katarakt Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

0
1246
Katarakt Ameliyatı

Göz hastalıkları arasında yer alan katarakt gözün görme işlevini yerine getiren göz merceğinin farklı nedenlere bağlı olarak saydam yapısında yaşanan dejenerasyon sonucu meydana gelmektedir. İşte bu hastalığın tedavisi için gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye de katarakt ameliyatı adı verilmektedir. Günümüzde artık sağlık teknolojilerinin büyük bir hızla gelişmesi ile beraber sadece dakikalar içerisinde katarakt ameliyatı lazer teknolojisi ile yapılabilmektedir.

Lazerle katarakt ameliyatı esnasında saydamlığını yitiren göz merceği parçalanarak gözün içerisinden dışarıya taşınmakta ve buraya yeniden oluşturulan yapay göz merceği nakledilmektedir. Bu sayede hastanın görüş kaybı ortadan kaldırılarak katarakt öncesi görüş netliği yeniden elde edilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Özelliklede katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlara karşı hastalar çok dikkatli olmalıdır.

Çünkü katarak ameliyatından sonra göz damlası kullanımı çok önemlidir ve doktorun belirlediği sürelerde mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır. Hastaların en çok şikâyetçi oldukları konuların başında yer alan katarakt ameliyatı sonrası gözde batma sorunu da bu nedenle yaşanmaktadır ve göz kuruluğu gözde batma hissi olarak kendisini göstermektedir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak katarakt ameliyatı fiyatları 2015 yılında bir nebze yükseliş gösterse de artık hem ameliyat süresinin kısalması hem de ameliyat sonrası risklerin büyük bir oranda düşmesi fako katarakt ameliyatı gibi yöntemlerin benimsenmesini sağlamakta ve daha konforlu bir tedavi süreci sunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here