Emzirme Bebeklerin Diş Sağlığına Olumlu Etki Ediyor

0
1062
bebek diş sağlığı ve emzirme

Yapılan tüm araştırmalar anne sütünün faydaları hakkında yeni bilgiler edinilmesini sağlarken Dünya Sağlık Örgütü de ilk 6 ay bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmelerini önermektedir.

Emzirme Bebeklerin Diş Sağlıklarını Destekliyor

Bebekleri hayata hazırlayan en değerli besin olarak görülen anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri barındırırken aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan onu koruyacak bağışıklık güçlendirici etkiye de sahiptir. Yine bebeğin emzirme esnasında anne ile tensel temas kurması anne ile bebek arasında sağlıklı bir ilişki doğmasını da desteklemektedir. Yine özellikle de gece beslenmeleri esnasında anne sütünün çok daha kolay bir şekilde hazır olması, meme kanseri oluşumunu engellemesi, kemik erimesi ve demir eksikliği gibi hastalıklara karşı anneyi koruması emzirmenin anneye olan katkıları olarak öne çıkmaktadır.

Meme emen bebeklerin duygusal açıdan çok daha hızlı geliştiği gözlemlenirken bebek ile anne arasındaki bağ da çok güçlüdür. Her bebeğin annesinin sütü kendisine özeldir ve benzerlik göstermez. Yani annesini emen bebekler kendileri için özel olarak hazırlanan eşsiz bir besinle büyümüş olurlar. Geliştirilen en iyi bebek maması dahi anne sütü ile kıyaslanamaz. Yine anne sütü içerisinde bulunan özel etken maddeler bir nevi sakinleştirici görevi görür ki bu da anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sakin olmalarını sağlar.

Anne Sütü Emmek Bebeğin Çene Kaslarını Güçlendiriyor

Yapılan araştırmalar sonucu biberon ile beslenen bebeklere oranla anne sütü ile beslenen bebeklerin çok daha güçlü çene kaslarına sahip oldukları görülmektedir. Yine anne sütü içerisinde bulunan etken maddeler bebeğin diş eti ve diş sağlığını desteklemekte ve güçlenen çene kasları sayesinde çıkan dişler çok daha düzgün bir şekilde sıralanmaktadır.

Bebeğinizi Doğru Zamanda Sütten Kesin

Bebeğin erken sütten kesilmesi kadar uzun süre emzirilmesi de son derece zararlıdır. Uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerde diş erozyonu meydana geldiği belirlenirken aynı zamanda sütün asidik yapısı nedeni ile bu erozyon hızlanmakta ve diş sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yine bebeğin erken memeden ayrılması da hem anne ile olan ilişkisini hem de diş sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here