Dişlerinizi Yemekten Hemen Sonra Fırçalamayın!

0
942
Dişlerinizi Yemekten Hemen Sonra Fırçalamayın

Diş temizliğine özen gösteren kişiler dişlerinin çürümemesi adına yemek yedikten hemen sonra dişlerini fırçalamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar aslında doğru bilinen bu işlemin büyük bir hata olduğunu ortaya çıkarmış durumda. Çünkü yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması halinde zararlı maddelerin yeteri kadar temizlenemediği ve diş yüzeyinde yapışıp kaldığı gözlemlenmiştir.

Yemekten Hemen Sonra Dişler Fırçalanmamalı!

Sağlıklı dişlere sahip olmak ancak ağız bakımı için gerekli özenin gösterilmesi ile mümkündür. Özellikle de diş temizliği ve düzenli diş bakımı dişlerinizin ömrü ile yakından ilgilidir. Ancak yemek yedikten ya da asitli içeceklerin tüketiminden hemen sonra diş fırçalanması dişlere yarardan çok zarar vermektedir. Asitli içeceklerin tüketimi sonrasında diş minesi yoğun aside bağlı olarak yumuşama gösterir ve bu aşamada dişlerin fırçalanması aslında diş minesinin zayıflamasına ve hasar görmesine neden olur. Yine yemek sonrası hemen dişlerin fırçalanması durumunda zararlı maddeler ağızdan tam uzaklaştırılamaz ve diş yüzeyine yapışarak diş minesine zarar verebilir. Özellikle de asitli içecekler dişlerin en büyük düşmanıdır ve çocuklarda diş erozyonu konusunda bir numaralı neden olarak görülmektedir.

Diş Aşınması Hem Renk Bozulmasına Hem De Diş Hassasiyeti Oluşumuna Neden Oluyor

Dişlerinizi Yemekten Hemen Sonra FırçalamayınYaşanan diş aşınmaları hem dişler arasında renk bozulması yaşanmasına neden olmakta hem de özellikle de sıcak soğuk arası geçişlerde büyük acı duyulmasına neden olan diş hassasiyeti oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle de çocuklarda şekerli yiyeceklerin tüketiminin çok fazla olması nedeni ile diş erozyonu daha yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle özellikle de şekerli yiyeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı, asitli içecekler tüketilmemeli ya da bunlar tüketildikten sonra mutlaka su ile ağız çalkalanmalıdır. Yine alkali besin grubunda yer alan peynir de tüketilirse dişlerin korunması sağlanmış olur.

Çocuklarda Diş Erozyonu Nasıl Önlenir?

Gece ağız içerisinde tükürük üretimi azaldığı için özellikle de gece yatmadan önce diş temizliği detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Dişler çok iyi bir şekilde fırçalanmalı, ihtiyaç duyuluyorsa diş ipi kullanılmalı ve ağız gargara suları ile diş temizliği tamamlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here