Tatlı ve Asitli İçeceklerin Diş Sağlığına Etkileri

0
1175
Tatlı ve Asitli İçeceklerin Diş Sağlığına Etkileri

Bayrama sayılı günler kala pek çok evde bayram tatlıları hazırlanmaya başlarken ne yazık ki artacak olan tatlı tüketimi ile diş sağlığı da tehlikeye girmektedir. Yani yenilen her bayram şekeri ve ikram edilen her bayram tatlısı diş sağlığınız açısından risk anlamına gelirken ağzınızda çürük oluşumunu hızlandırmaktadır. Peki, diş sağlığını korumak adına alabileceğiniz önlemler nelerdir?

Şeker ve Tatlı İkramlarına Mutlaka Hayır Deyin

Bayramda gezilen akraba sayısı ne yazık ki kısa sürede çok yoğun miktarda tatlı tüketimi anlamına gelmektedir. Bu nedenle hayır deme şansınız bulunuyorsa mutlaka tatlı tüketiminizi sınırlandırmaya çalışın. Yine buna ek olarak tatlı ile beraber ikram edilen asitli içecekler diş yüzeyindeki tahribatı arttıracağı için tatlıyı yemek zorunda kalıyorsanız dahi yanında ikram edilen içeceği tüketmemeniz gerekmektedir. Yine imkan bulunuyorsa tatlı tüketimi sonrası dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Tatlı İkramını Geri Çeviremiyorsanız

Çoğu zaman Türk misafirperverliği öne çıkmakta ve ev sahibi sizin yemek istemiyorum demenize aldırış etmeden tüm tatlıyı bitirmenizi isteyebilmektedir. Bu gibi durumlarda tüketilen şekerli gıdaların diş minesine yapışmasını engellemek adına hemen tatlının üstüne bir bardak su içilmeli, su içilirken mümkünse ağız bu su ile iyi bir şekilde çalkalanmalıdır.

Tatlı Yedikten Sonra Su İçmek Diş Kurtarır

Gelen tatlıları dayanamayarak ya da ısrarlara karşı koyamayarak tükettiyseniz ve dişlerinizin çürümesini istemiyorsanız ağzınızı bir bardak su ile çalkalamanız diş yüzeyine yapışan bakterileri buradan uzaklaştırmanız adına size yardımcı olacaktır. Yine şekersiz sakız çiğnemek ya da bir parça beyaz peynir tüketmekte de dişlerinizi korumanızı sağlayacaktır.

Asitli İçeceklerden Sonra Dişlerinizi Fırçalamayın

Yapılan en büyük hatalardan biri de asit içeren içeceklerin tüketiminin hemen ardından dişlerin fırçalanmasıdır. Oysa ki bu uygulama aside bağlı olarak yumuşayan diş minesinin fırçalanma esnasında tahrip olmasına neden olur ki bu da diş çürüklerine karşı korumasız kalması anlamına gelir. Yine taze sıkılmış meyve suları ile hazır satılan konsantre içeceklerde de asit bulunduğu için bunların tüketiminin de ardından diş fırçalaması yapılmaması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here