Neden Kanser Olunur?

0
1217
Neden Kanser Olunur

Her geçen gün artan ve çağın hastalığı olarak kabul edilen kanser ne yazık ki ülkemizde de en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında ilk sıralardaki yerini korumaya devam ediyor. Peki, neden kanser olunur? Aslında kanser vücudun kendi kendisine ürettiği bir hastalık olarak biliniyor. Farklı pek çok nedene bağlı olarak vücutta yer alan tek bir hücrede yaşanan DNA bozulumları sonucunda kanser meydana geliyor ve kanserli hücreler çoğalarak oluştukları organa hasar vererek ve diğer organlara da yayılarak vücudun iflas etmesine neden oluyor.

Yani aslında kanseri vücut kendisi oluşturuyor. Özelliklede bağışıklık sisteminin zayıflaması kanserin önemli nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü bazen vücutta bulunan DNA bozulması yaşayan kanserli hücreler bağışıklık sistemi tarafından baskılanıyor ve kanserin ortaya çıkması engelleniyor. Hücrelerde bozulma yaşanmasının sebepleri ise çok daha farklı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserden daha tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilen obezite bugün pek çok kanser türü için ilk nedenler arasında gösteriliyor.

Yine aşırı stres ve yoğun üzüntü de akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser için neden olarak gösterilmektedir. Kanserde genetik faktörlerde ağır basmaktadır. Bu nedenle özellikle de birinci dereceden yakın akrabaları arasında kanser olan kişilerde kanser tanısı için düzenli doktor kontrolü çok önemlidir ve kanser tarama testleri muhakkak yapılarak erken dönem olası kanser tanısı kolaylaştırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here