Obezite ve Kanser İlişkisi Nedir?

0
1403
Obezite ve Kanser İlişkisi

Son yıllarda özellikle de çocuklarda büyük bir hızla yayılan obezite bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın bir numaralı sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bunun en önemli nedeni günümüzde en çok ölüme neden olan pek çok hastalığın bir numaralı nedeninin obezite olmasıdır. Özellikle de kanserle obezite arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır ve pek çok kanser türü için obezite en önemli neden olarak kabul edilmektedir. Peki, obezite ve kanser ilişkisi nedir?

Aşırı kilo almak olarak tanımlayabileceğimiz obezite vücutta organların yağ tutarak işlevlerine zarar verirken buna bağlı olarak hücrelerin de yapılarını bozabilmektedir. Bilindiği üzere DNA yapısında hasar oluşan tek bir hücre bile kanserin oluşumu için yeterlidir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bel kalınlığı artan kadınlarda rahim kanseri görülme sıklığı da artarken yine aşırı kilo rahim kanseri tanısı konulmasını da zorlaştırmaktadır.

Yani aşırı şişmanlık hem rahim kanserine yakalanma riskini arttırmakta hem de muayene esnasında doktorları yanıltarak rahim kanseri tanısı konulmasını riske sokmaktadır. Yine yumurtalık kanseri gibi jinekolojik kanserler için de aynı riskler söz konusudur. Aslında obezite sadece kanseri değil aynı zamanda kronik olan şeker hastalığı ve kalp yetmezliği gibi pek çok hastalığa da neden olmaktadır. Yine özellikle de gençler arasında yaygın olan ani kalp krizi sendromunun da bir numaralı nedeni obezite ve yanlış beslenmedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here