Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

1
1599
Miyom Nedir

Kadın hastalıkları arasında yer alan miyom rahim içerisinde oluşan ur olarak tanımlanmaktadır. Ancak miyomlar genelde iyi huylu olan urlardır ve erken dönemde ilaç ile ilerleyen evrelerde ise cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken evrede tanısı önemlidir. Erken dönemde yakalanan miyom ilaçları ile tedavi edilebilmektedir.

Daha büyük olan miyomlar için ise ameliyat yapılıp yapılmayacağı hastanın şikâyetlerine bağlı olarak değişmektedir. Sürekli olarak kontrol altına alınan ancak büyüme gözlemlenmeyen ya da kanama artışına neden olmayan miyomların ameliyat edilmesine gerek yoktur. Ancak büyüme gösteren ya da büyümese dahi adet düzensizliklerine ve yoğun adet kanamaları yaşanmasına neden olan miyomların mutlaka ameliyat ile alınmasına ihtiyaç duyulur.

Miyom ameliyatı günümüzde gelişen teknolojiye paralel olarak laporoskopi adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile de yapılabilmekte olup büyük miyomlar için ise açık ameliyat tercih edilmektedir. Miyom belirtileri bilinerek erken dönemde kadın hastalıkları doktoruna başvuruda bulunulması tedaviyi kolaylaştıracaktır. Çok uzun süren adet dönemleri, normalden daha yoğun geçen adet kanamaları ve karın ağrısı genelde hastaların en çok dile getirdikleri miyom belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle de yoğun ve uzun süreli adet dönemleri başta miyom belirtisi olmak üzere jinekolojik kanserler gibi ciddi pek çok hastalığa bağlı olarak yaşanabilmekte olup mutlaka doktor muayenesi ve kontrolünü gerektirmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here