Kanseri Önleyen Yiyecekler

0
1212
kansere karşı koruyucu besinler

Tahıllar yüksek posa ve özellikle B grubu vitamini açısından oldukça yüksek besinlerdir. Bu açıdan bakıldığında kansere karşı koruyucu besinlerdir.

Aslında her tahıl çok değerlidir ancak örneğin bir beyaz pirinç yerine bol posa içeren bir bulgur pilavı veya kepekli bir pirinç tüketmek sağlık açısından ve kansere karşı korunma açısından oldukça doğru bir tercih olur.

Örneğin kullandığınız tahıllar mümkün olduğunca işleme tabi tutulmayan tahıllar olmalıdır. Diyetimizde tam buğday ürünlerine ve yulafa mutlaka yer vermeliyiz. Örneğin yulafta beta glukan adlı çok önemli bir öğe bulunmaktadır ki bu kansere karşı koruyucu olduğu ve kolestrol düşürücü olduğu kanıtlanan bir besin öğesidir. Bu yüzden yulafı mutlaka beslenmemizde belli sıklıklarda ve belli miktarlarda mutlaka kullanmalıyız.

Tahıllardaki miktarlar da kişiden kişiye değişmekle birlikte her gün diyetimizde belli miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Tabi ki miktar ve tahıllar kişiden kişiye değişmektedir ama örneğin tahıl grubunda ortalama 6 ila 10 porsiyon şeklinde genel beslenme önerisi şeklinde tüketmek oldukça doğru olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here