Hassas Dişler Soğuk Havalarda Daha Çok Sızlıyor

0
1099
Hassas Dişler

Yanlış beslenme alışkanları, diş temizleme esnasında yapılan hatalı uygulamalar ve diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklar ne yazık ki diş sızlaması ya da diş kamaşması olarak ta bilinen diş hassasiyeti hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle de yoğun stres altında çalışan kişilerde diş hassasiyeti hastalığının daha sık görülme nedeni diş sıkma ve diş gıcırdatma şikayetlerinin çok daha fazla görülmesine neden olmaktadır.

Burun Tıkanıklıkları Diş Sızlamasına Neden Olabilir

Kış mevsiminde ve mevsim geçişlerinde havaların ani olarak ısınması ve soğumasına bağlı olarak yaşanan şikâyetler burun tıkanmalarına neden olurken burun tıkanıklığı ise üst solonum yolu hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Burnun tıkanması halinde sürekli olarak hastalar ağızdan nefes alıp vermeye başladıkları için tükürük salgılanmasında azalış yaşanır ki bu da ağız içerisindeki asit düzeyini arttırarak dişlere zarar vermektedir. Özellikle de dişlerin çürümesi ve diş minesinin aşınması gibi sorunlar diş hassasiyeti oluşmasına neden olmaktadır.

Yanlış Diş Fırçalama Teknikleri

Hassas DişlerDişlerin hatalı bir şekilde fırçalanması ve diş fırçalama işlemi için yanlış diş fırçası kullanılması durumunda diş sızlaması meydana gelebilir. Özellikle de fırçalama işlemi esnasında dişlerin üzerine çok fazla bastırılması ve çok fazla sıkılan diş macunları da diş sızlaması oluşmasına neden olabilmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarınız Değiştirin

Asitli içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi ya da beslenme listesinde ağırlıklı olarak şekerli yiyeceklere yer verilmesi diş minesinin zarar görmesine neden olarak diş hassasiyeti oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumun uzun vadede ortaya çıkması düzenli diş muayenesinin neden bu kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Zamanında Diş Doktoruna Başvuruda Bulunun

Diş hassasiyeti yaşayan kişilerin en kısa sürede diş hekimine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Burada önemli olan diş hassasiyeti nedenleri ve sebeplerini araştırarak bu nedenleri hayatınızdan çıkarmaktır. Bu sayede gerçek dişlerinizin ağzınızda kalma süresini uzatılırken bu süre zarfınca da dişlerinizi ağrı ve sızı şikâyetlerinin takibi yapılmaktadır. Yine diş hassasiyeti tanısı konulduktan sonra hasta çok soğuğa maruz kalmamalıdır. Özellikle de soğuğun ardından dişlere özen gösterilmeli ve soğuk bir şeylerin ardından hemen sıcak bir şeyler tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here