Soğuk Havalar Diş Hassasiyetini Artırmakta

0
1140
Diş Hassasiyeti

Soğuk havaların gelmesi ile beraber herkes gribal enfeksiyonlar gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı önlem almaya çalışırken aslında düşen hava sıcaklıkları diş sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Başta diş hassasiyeti olan kişiler olmak üzere diş tedavisine ihtiyaç duyan kişilerde yaşanan olumsuzluklar kendilerini çok daha şiddetli bir şeklide hissettirmektedir.

Diş Hassasiyeti Hastalık Belirtisi Olabilir

Özellikle de soğuk havalarda artış gösteren diş hassasiyeti aslında çoğu zaman diş hekimleri tarafından ağız içerisinde çalan alarm zilleri olarak kabul edilmektedir. Çünkü diş hassasiyeti nedenleri arasında yer alan diş çürükleri, diş eti çekilmeleri, diş kökünde kırık ve diş gıcırdatma gibi nedenler son derece önemli kabul edilmektedir. Bu nedenle diş hassasiyeti tanısı konulan hastalarda ilk olarak diş hekimleri hızlı bir şekilde ön inceleme yapmakta ve diş hassasiyetinin nedeni tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Diş Fırçası Ne Yumuşak Ne Sert Olmalı

Yine diş hassasiyeti yaşanması konusunda en önemli nedenlerden biri de hastaların yanlış diş fırçası seçiminde bulunmalarıdır. Kullanılan diş fırçası ne çok sert olmalı ne de çok yumuşak seçilmelidir. Çünkü çok sert diş fırçası diş minesine zarar verirken çok yumuşak olan diş fırçaları da dişlerin temizlenmesi konusunda eksik kalmaktadır. Yine diş macunu konusunda da iyi karar verilmeli ve diş macunu fazla sıkılmamalıdır.

Yanlış Beslenme ve Diş Hassasiyeti

Günlük beslenme düzeni içerisinde yer verilen aşırı asitli yiyecekler ne yazık ki diş minesini zayıflatarak mine üzerinde aşınmaya neden olmaktadır. Zamanla açılan diş minesi diş hassasiyeti yaşanmasına neden olurken yine tansiyon ilacı gibi ağız kuruluğuna neden olabilen ilaçlar da ağız içerisindeki tükürük miktarını arttırarak diş hassasiyeti oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Diş Hassasiyeti Tedavi

Diş hassasiyeti yaşayan kişilerin uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri öncesi beslenme düzenlerini yeniden oluşturmaları ve zararlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Yine dişler uygun diş fırçası ve diş macunu ile düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bunlara ek olarak diş hassasiyeti için özel olarak üretilen diş macunları ile düzenli fırçalama hassasiyet hissinin azalması konusunda yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here