Ağız Kokusu

0
990
Ağız Kokusu

Günlük hayatta istenmeyen pek çok olaya neden olabilen ciddi bir rahatsızlık olan ağız kokusu ne yazık ki çoğu insanın şikâyetçi olduğu ortak bir sorundur. Ağız kokusunun pek çok nedeni olabileceği gibi özellikle de diş çürükleri gibi ağız sağlığı sorunları ve mide rahatsızlıkları yoğun ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız kokusunun nedenleri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulan bilimsel veriler psikolojik ağız kokusu yaşanabildiğini de kanıtlamış durumdadır.

Yeni dünyaya gelen bir bebeğin annesini ilk emmesi ya da ilk mamasını içmesi ile beraber ilk kez aynı zamanda ağız içerisinde de ilk mikroorganizmalar meydana gelmiş olur. Zamanla ağız mukozası ile iletişimini arttıran bu mikroorganizmalar için zamanla önlem alınmadığı takdirde artan bakteri oluşumu ile beraber ne yazık ki ağız kokusu oluşmaya başlar. Tıp dilinde halitozis ismi ile anılan ağız kokusu tedavisi için uygulanabilecek en etkili yöntem düzenli ağız ve diş bakımıdır.

Dişlerin tek başına fırçalanması ağız kokusunun engellenmesi için yeterli değildir. Bunun için daha komplike bir bakım yapılması gerekir. Dişlerin her öğün sonrası mutlaka fırçalanması, diş ipi kullanılarak diş arasında kalan yemek artıklarının iyi bir şekilde temizlenmesi, dilin fırçalanarak bakteri birikiminin engellenmesi ve her akşam ağız gargarası kullanılması uygulanması gereken ilk adımlardır.

Bunlara ek olarak yine mutlaka düzenli diş hekimi muayenesi de ağız kokusunun engellenmesi açısından çok önemlidir. Çünkü diş çürükleri de ağız kokusu yapabilmektedir. Erken evrede düzenli diş hekimi muayenesi sayesinde yakalanan diş çürükleri büyük bir kolaylıkla tedavi edilmekte ve basit diş dolguları ile gerçek diş kaybı yaşanmadan diş çürüğü tedavisi tamamlanmaktadır. Aksi durumlarda hem diş çekimi zorunlu bir hale gelmekte hem de ağız içerisinde çürüğe bağlı olarak kötü bir koku oluşumu meydana gelmektedir. Diş çürüğün içerisinde biriken yemek artıkları bu kokunun ana nedenidir.

Tüm bunlara ek olarak mide rahatsızlıkları, bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar ve üst solunum yolu enfeksiyonları da sıklıkla ağız kokusu nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ağız kokusunu gidermek için altta yatan neden belirlenmeli ve bu nedenin tedavisi yapılarak ağız kokusuna bir son verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here