Diş Sağlığında Yapılan Hatalı Uygulamalar

0
1160
Diş Sağlığı

Diş sağlığı ve diş ağrıları için halk arasında uygulanan pek çok yöntem bulunmakta olup bu yöntemlerin birçoğu aslında yarardan çok zarar vermektedir.

1- “Dişlerimde çürük yoksa diş hekimine gitmeme gerek yok. Dişlerimde bir sorun olsaydı hissederdim”

Diş SağlığıDünya genelinde çok yaygın olan düzenli diş hekimi muayenesi ne yazık ki ülkemizde yok denecek kadar azdır. Çoğu kişi sadece dişleri ağrıdığında ve diş çürüğü oluştuğunda diş hekimi kontrolüne giderken bu durum ne yazık ki zamanında sadece basit bir diş çürüğü temizleme işlemi ile tedavi edilebilecek sorunların ağır kanal tedavisi ve dişi çekimi yapılmasına kadar gitmesine neden olmaktadır. Yani düzenli olarak diş hekimine muayene olmayan kişiler hem daha zorlu tedavi süreçleri geçirmekte hem de daha fazla para ödemektedir.

2- “Dişlerimi beyazlatmak için sert kıllı diş fırçası ile iyice bastırarak uzun süreli fırçalıyorum, ancak dişlerim beyazlamıyor”

Halk arasında yaygın olan yanlışlardan biri de dişi beyazlatmak amacı ile sert diş fırçası kullanmak ve bu diş fırçası ile uzun süre bastıra bastıra dişleri fırçalamaktır. Oysaki yapılan bu işlem dişin koruyucu tabakası olan diş minesini yıpratmakta ve minenin aşınarak diş hassasiyeti oluşmasına neden olmaktadır. Dişlerde kalıcı ve sağlıklı beyazlık ancak diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen tedavi ve bakım süreci ile mümkündür. Diş hekimi diş taşlarını temizleyerek dişin üzerinde biriken plaka tabağını kaldıracak ve doğru ürün tavsiyeleri ile dişlerinizin beyaz rengini korumanıza yardımcı olacaktır.

3- “Dişleri karbonat ve tuzla fırçalarsak dişlerimiz bembeyaz olur.”

Diş minesinin aşınmasına ve çizilerek daha fazla rengin oluşmasına neden olur.

4- “Dişlerimi, diş protezlerimi çamaşır suyu ile beyazlatıyorum.”

Gerek dişler gerekse de diş protezleri kesinlikle çamaşır suyu gibi kimyasallar ile temas ettirilmemelidir. Bu işlem hem dişlere zarar verir hem de kimyasal maddeler nedeni ile zehirlenmelere neden olur.

5- “Süt dişleri zaten dökülecek, neden dolgu yaptırayım?”

Diş HastalıklarıÇocuklarda süt dişi çene yapısı ve kalıcı dişlerin sıralaması açısından çok önemlidir. Zamanından önce düşen süt dişleri çarpık diş ve çene sorunları oluşmasına neden olacağı için kesinlikle süt dişlerin alttan kalıcı diş gelmeden çekilmemesi çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here