Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri (Bruksizm)

0
1521
Diş Gıcırdatma Nedenleri

Halk arasında daha yaygın olarak diş gıcırdatma ismi ile anılan bruksizm daha ziyade uyku anında bilinçsiz olarak meydana gelen dişlerin sıkılma halidir. Bazı hastalarda bu diş sıkma o kadar güçlü bir şekilde meydana gelir ki açığa çıkan ses yanında uyuyan kişinin uyanmasına bile neden olmaktadır. Her ne kadar genetik olduğu düşünülse de her 100 kişiden 40 kişide bruksizm olduğu bilinmektedir. Diş gıcırdatma aslında sadece çıkardığı rahatsız edici ses nedeni ile değil neden olduğu diş kırılması, dolgu düşmesi, çene bozuklukları ve yüz, baş ağrısı gibi ağrılar nedeni ile de son derece ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Diş Gıcırdatma NedenleriFiziksel bazı nedenleri olsa da bruksizm nedenleri daha ağırlıklı olarak psikolojik nedenlerdir. Yapılan incelemeler diş gıcırdatma ile mücadele eden kişilerin büyük çoğunun yoğun stres yükü ile mücadele ettiğini göstermektedir. Özelliklede stres baskısının arttığı dönemlerde bruksizm ataklarının da arttığı görülmektedir. Fiziksel olarak ise dişlerde oluşan kapanış bozuklukları diş gıcırdatma nedenleri arasında yer almaktadır.

Diş gıcırdatma rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığını şu sorulara yanıt vererek bulabilirsiniz:

  • Eşiniz ya da aile üyelerinden biri size gece uyurken bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdattığınızı söyledi mi?
  • Omuz ve boyun bölgelerinizde ağrı şikâyetleriniz var mı?
  • Eklemlerinizi hareket ettirdiğinizde “klik” diye bir ses duyuyor musunuz?
  • Sabahları yataktan kalkarken kulaklarınızda, yüz kaslarınızda ve çene eklemlerinizde ağrı ya da yorgunluk hissi yaşıyor musunuz?
  • Dişlerinizde hassasiyet var mı?

Diş Gıcırdatma NedenleriNe yazık ki diş gıcırdatma tedavisi sadece hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan şikâyetlerin azaltılmasına yöneliktir. Yani bruksizm hastalığı tamamen tedavi edilemez ve tedaviye bağlı olarak sadece yaşanan şikâyetler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kasların gevşemesini sağlamak adına diş hekimleri ile fizyoterapistler çoğu zaman beraber çalışır. Yine diş gıcırdatma nedeni ile dişlerin kırılması ya da diş minesinin zarar görmesi gibi durumlarda diş hekimi bunları korumaya yönelik tedavileri de gerçekleştirir. Bunlara ek olarak bruksizm ilaç tedavisi için diş hekiminin enjeksiyon uygulaması ile beraber hastaların kesinlikle stresten korunmaları tedavinin başarısı için en önemli kuraldır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here