Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar

0
1084
Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar

Ülkemizde bazen boşanma nedeni olarak bile kayıtlara geçebilen ağız kokusu ne yazık ki kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Diş çürüklerinden yenilen yiyeceklere kadar farklı pek çok nedene bağlı olarak oluşabilen ağız kokusu psikolojik nedenlere bağlı olarak ta görülebilmektedir.

Yaşanan Aşırı Stres Yükü Ağız Kokusu Yapabilir

Günümüzde çocukların bile maruz kaldığı yoğun stres ağız kokusu nedenleri arasında yer almaktadır. Tıp dilinde Halitozis ismi ile anılan ağız kokusu aslında ağız içerisinde biriken bakterilerden hidrojen sülfürün ortaya çıkmasının neticesinde meydana gelmektedir. Uzmanlar ağız kokusu nedenlerini fizyolojik nedenler, patolojik nedenler ve psikolojik nedenler olmak üzere 3 ana kategoride incelemektedir. Yoğun stresin tükürük bezlerinde baskı oluşturarak tükürük üretimini azaltmasına bağlı olarak ağız kokusu oluşumu meydana gelmektedir.

Yine hastanın ağız kokusuna takıntılı olması ve böyle bir şey olmamasına rağmen sürekli olarak ağzının koktuğunu düşünmesi de psikolojik ağız kokusu olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın psikolojik destek alması ve bu süreçte hem diş hekimi hem de psikoloğu tarafından desteklenmesi iyileşmesi açısından çok önemlidir.

Çeşitli Hastalıklarda Ağız Kokusuna Neden Olur

Ağız içerisinde ve yutak bölgesinde meydana gelen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ta ağız kokusu yaşanabilmektedir. Yine farenjit ve bademcik iltihabı da yoğun ağız kokusu oluşmasına neden olmakta olup bunlara ek olarak tükürük bezlerinde meydana gelerek tükürük salgılanmasını azaltan hastalıklar, şeker hastalığı ve çeşitli vitamin eksikliklerine de bağlı olarak ağız kokusu yaşanabilmektedir.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusunun tedavisi için atılması gereken ilk adım kokunun kaynağını bulmaktır. Örneğin diş çürüğü ağız kokusuna neden oluyorsa bu çürüğün çekilmesi halinde zaten ağız kokusu da kendiliğinden geçecektir. Yine hastanın dişlerini mutlaka her öğünden sonra düzenli bir şekilde fırçalaması, diş ipi kullanması ve ağız gargarası kullanarak ağız hijyenini sağlaması da önemlidir. Bunlara ek olarak ağız kokusu yapan soğan ve sarımsak gibi gıdalardan da uzak durulması ağız kokusu oluşumunu engellemek adına çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here