Vajinit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

0
1332
Vajinit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

En sık görülen kadın hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan vajinit her 3 kadından birinin tedavi gördüğü ciddi bir jinekolojik rahatsızlıktır. Vajina iltihabı olan vajinit çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve kullanılan ilaçlar ile çoğu zaman tedavi edilir. Ancak hijyene dikkat edilmediği takdirde hastalığın tekrarlama riski çok yüksektir ki bu da bir kere vajinit tedavisi gören her kadının vajina hijyeni konusunda çok daha dikkatli olmalarını zorunlu kılmaktadır.

Vajinit nedenleri çok çeşitli olmakla beraber en sık rastlanılan 3 nedeni olarak jinekolojik mantarlar, bakteriler ve parazitlerdir. Özellikle de kadınlarda sıklıkla yaşanan akıntı dönemlerinde gerekli özen gösterilmezse bu ıslaklığa bağlı olarak genetik bölgede mantar ya da bakteri oluşumu hızlanmakta ve bu da ilerleyerek vajinit hastalığı oluşmasına neden olmaktadır. Hastalarda vajinit belirtileri ortaya çıktığı anda hemen tedavi için uzman bir kadın hastalıkları doktoru muayenesine ihtiyaç duyulur.

Sanılanın aksine vajinit tedavisi kolaydır ancak tedavi sonrası hastalığın tekrarlama riski bulunduğu için tedavi sonrası süreç büyük önem taşır. Vajinit tedavisi için uygulanacak yöntem vajinit nedenine bağlı olarak değişmektedir. Mantara bağlı olarak başlayan vajinit için genelde jinekolojik fitil uygulaması kullanılırken diğer vajinit çeşitleri için ise ağızdan antibiyotik kullanımı ve vajinal antiseptik ilaçların kullanımı önerilmektedir. Tedavi süresi boyunca vajina bölgesinin kuru kalması ve mutlaka pamuklu iç çamaşırları kullanımı gerekir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here