Diş Hassasiyetinden Korunmak için Neler Yapılabilir?

0
964
Diş Hassasiyetinden Korunmak

Soğuk bir şey tükettikten hemen sonra sıcak bir şey tüketemiyor, soğuk su içerken büyük ızdırap yaşıyor ya da sıradan bir eriği ısırırken bile zorlanıyorsanız ne yazık ki diş hassasiyeti sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Diş Hassasiyeti Sebepleri Nelerdir?

Daha çok dişlerin kamaşması olarak tabir edilen diş hassasiyeti ya da diş eti hassasiyeti diş etlerinin çekilmesi sonucunda meydana gelir ve bu çekilmeye bağlı olarak ekşi – şekerli, sıcak – soğuk yiyecekler tüketilmesi halinde dişlerde sızlama hissi duyulmasına neden olur. Diş hassasiyeti oluşmasının en önemli nedeni diş etinin çekilerek diş sinir kökünün ortaya çıkmasıdır.

Yine dişlerini çok sıkan ya da geceleri diş gıcırdatma sorunu ile mücadele eden kişilerde bu olaylara bağlı olarak diş minesi zayıfladığı için diş eti hassasiyeti görülebilmektedir. Yine aşırı asitli içecekler tüketilmesi, çok sert diş fırçaları ile dişlerin fırçalanması, fırçalama işleminde çok fazla diş macunu kullanılması da diş minesini zayıflatarak diş minesi üzerinden diş sinirine giden kanalların tahrip olarak diş hassasiyeti oluşumuna neden olabilmektedir.

Diş minesi zayıfladığı anda sıcak ve soğuk arasında ki geçişler ızdırap vermeye başlarken yine çok ekşi yiyeceklerde diş kamaşması yaşanmasına neden olabilmektedir.

Diş Hassasiyetinden Korunmak için Neler Yapılabilir?

  • Diş bakımına gerekli özen gösterilmeli ve ana öğünlerin ardından diş hemen fırçalanmalıdır. Yine akşam yatmadan önce fırçalama sonrası diş ipi kullanılmalıdır.
  • Diş fırçası seçerken sert diş fırçaları yerine orta yumuşaklıktaki diş fırçaları tercih edilmeli ve diş hassasiyetine karşı koruyucu diş macunları alınmalıdır.
  • Diş fırçalama işlemi esnasında dişlere fazla bastırılmamalı ve yumuşak bir şekilde diş fırçalaması tamamlanmalıdır.
  • Öğünlerde çok soğuk ve çok sıcak yemekler ya da içecekler tüketilmemelidir. Özellikle de bir soğuk bir sıcak yenmemelidir. Örneğin çok sıcak bir çorbanın üzerine soğuk su içilmemelidir.

Diş Doktoruna Gidin

  • Diş hekimi yaşanan diş hassasiyeti derecesine bakarak hemen tedaviye geçecektir.
  • Diş minesi güçlendirebileceği gibi kaplama diş tedavisi gibi ek tedaviler uygulanabilir.
  • Çekilen diş etleri varsa bunların tedavisi gerçekleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here