Yağlı Ciltler için Beslenme Önerileri

0
1025
Yağlı Ciltler için Beslenme Önerileri

Yağlı cildi olanlar, özellikle vücuttaki yağ dengesini sağlayabilmek için öncelikle şeker ve şekerli olan besinlerden uzak durmalıdır. Yine fastfood, kızarmış ve kızartılmış, kavrulmuş olan besinlerden uzak durmalıdır. Yine süt de zaman zaman ciltte yağlanmaya sebep olabilir. Bu yüzden süt yerine kefir veya ayran tüketilmesini önerebiliriz.
Akne‘nin oluşumunu engelleyen çinko ve A vitamini mutlaka beslenme programında yer almalıdır. Çünkü çinko aynı zamanda yalnız başına bile vücutta olmaması akneyi arttırıcı etmenler arasında yer alabiliyor. Çinko kaynaklarına baktığımızda aslında istiridye gibi deniz ürünleri, mantar, yumurta, et, tavuk gibi seçenekler arasında yine kuru baklagil de çinko kaynaklarımız arasında yer almaktadır.
A vitamininin tüketilmesi de yağlı cildi olanlar için oldukça önemlidir. A vitamini kaynakları arasında balık ve balık yağı, et, tavuk, yumurta, aynı zamanda kayısı gibi sarı ve yeşil, koyu yeşil yapraklı olan meyve / sebzeler de A vitaminli kaynaklarımız arasında yerini almaktadır. Bu nedenle cildi çok fazla yağlı olanlar bu besinleri tüketmeye mutlaka özen göstermelilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here