Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yemeli Ne Yapmalı

0
2583
sağlıklı kilo almak

Pek çoğumuzun aklına kilo sorunu denildiği zaman ilk olarak fazla kilolar gelmektedir. Kilo vermeyi sağlamak için her gün yeni bir yöntem bulunurken aslında kilo alamamaktan ve aşırı zayıflıktan şikayet eden kişilerin sayıları da azımsanamayacak kadar çoktur. Kilo almak için karbonhidrat yönünden zengin kalorisi yüksek şeker, çikolata, fast food tarzı gıdaların çok fazla tüketilmesi eğlenceli bir yöntem olarak görülsede kilo almak isteyen kişilerin öncelikli hedefleri mutlaka sağlıklı kilo almak olmalıdır.

Zayıflık Ne Demek, Zayıflık Sebepleri Nelerdir?

sağlıklı kilo almakKişinin günlük almış olduğu toplam enerjiden daha fazlasını harcaması ya da tüketilen besinlerin çeşitli nedenlerle vücut tarafından işlenemediği durumlarda zayıflama meydana gelir. Günümüzde en sık rastlanılan zayıflık nedenleri arasında hipertroid gibi metabolizmanın aşırı derecede hızlı çalışmasını sağlayan hormon hastalıkları, sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar, bağırsaklarda emilim bozuklukları ve parazit oluşması, iştah kesilmesi, kullanılan ilaçların yan etkileri ve kilo alma korkusu yaşayarak kişinin kendini bilerek aç bırakması en sık rastlanılan nedenler arasında yer almaktadır. Yine nedensiz hızlı kilo vermek nedeni ile zayıflama halinde mutlaka detaylı kanser taraması yaptırılması gerekmektedir.

Zayıf Olmanın Zararları Nelerdir?

Zayıf olmak yaygın kanının aksine zararlı bir durum değildir. Burada önemli olan zayıflığın derecesidir. Bunun değerlendirmesini ise sadece uzman diyetisyenler yapabilir. Diyetisyen hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, vücut analizi gibi pek çok etkeni dikkate alır. Yapılan değerlendirme sonucu zayıf çıkan kişilerin sağlıklı kilo alma programları uygulamaları istenir. Çocuklarda aşırı zayıflık gelişim gerilikleri ve bozukluklarına yol açarken emziren annelerde zayıflama sütün veriminin ve miktarının azalmasına, yetişkinlerde aşırı zayıflık ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına, konsantrosyon düşüklüğüne ve tüm bunlara bağlı olarak yaşam süresinin kısalmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılabilir?

  • Kahvaltıya özen gösterin ve sabah mümkün olduğunca erken saatlerde yapmaya çalışın.
  • Öğünlerinizi düzenli tüketin ve asla öğün atlamayın.
  • Protein ve karbonhidratı düzenli ve planlı olarak tüketin.
  • Ara öğünlerde hem kalorisi hem de protein değeri yüksek besinleri tercih edin.
  • Yemekte sıvı tüketimini azaltın ve suyu yemekten en az 45 dakika sonra için.
  • Yemeklede salata yerine taneli komposto tüketmeye çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here