Diyet Yaparken Kan Şekeri Dengenizi Koruyun

0
2240
Diyet Yaparken Kan Şekeri Dengenizi Koruyun

Özellikle de diyet dönemlerinde çok sık karşılaşılan aniden bastıran açlık krizleri kişinin normalde tüketeceğinden çok daha fazla yemek yemesine neden olmaktadır. Aslında bu durum kişinin kan şekeri dengesinin bozulduğunun somut bir göstergesidir.

Kesinlikle Aç Kalmayın

Hem kilo vermek hem de kiloyu korumak amaçlı olarak uygulanan tüm diyet listelerinin ortak amacı kişinin doğru beslenme alışkanlıkları edinerek ömür boyu sağlıklı bir hayat sürmesinin sağlanmasıdır. Diyet yapan kişilerin yaptıkları en sık hatalardan biri de zayıflayamamak endişesi ile kendilerini aç bırakmaktır. Oysaki aç kalan kişinin kan şekeri dengesi hızlı bir şekilde bozulur.

Şekerli ve Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun

Diyet Yaparken Kan Şekeri Dengenizi KoruyunHalsizlik, acıkma hissi ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendisini hissettiren kan şekerinin düşmesi kişinin yemek yemesinin ardından 2-3 saat içerisinde tekrar dengelenebilmektedir. Üstelik kişinin açlık hissetmesi ile beraber dayanamayarak normalde yiyeceğinden çok daha fazla yemesi de bu durumun kaçınılmaz bir sonucudur. Yine bu süreçte kan şekeri dengesi bozulduğu için aşırı tuzlu ya da aşırı tatlı yemek yeme isteği duyulur.

Kan Şekeri Dengesini Korumak İçin;

  • İçerisinde basit şeker barındıran yiyecekler kan şekerinin büyük bir hızla yükselmesine neden olur. Bu nedenle bu tip yiyecekler yerine kompleks karbonhidrat yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Yani meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tüketilmesi ya da beyaz ekmek yerine tahıllı ekmeklerin tüketimi önerilir.
  • Düzenli beslenme tarzını benimseyin. Kendinizi aç bırakmayın. Az ve sık öğünler ile kan şekerinizi dengede tutun. 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak günlük 6 öğün yemeye çalışın.
  • Ara öğünlerdeki ana amacınız kan şekerini dengelemek olmalıdır. Şekersiz meyveli yoğurt, süt, meyve ve peynir gibi gıdalar kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı gıdalar olarak öne çıkmaktadır.
  • Tatlı tüketimini sınırlandırın. Tatlı yiyeceğiniz zaman ise tatlı tercihiniz her zaman dondurma, sütlü ya da meyveli tatlılar olsun.
  • Kabuklu yenebilen meyveleri mutlaka kabukları ile tüketmeye çalışın.
  • Sebze tüketimine önem verin. Salatalar ile çiğ sebze tüketmeye çalışın. Yine haşlama ve buğulama yöntemi ile pişen sebze yemeklerini tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here