Günümüzde artık diş hekimleri mümkün olduğunca gerçek dişleri ağızda korumaya çalışmaktadır. Bu nedenle çürük diş çekimi öncesi mutlaka dişi kurtarmaya yönelik dolgu tedavisi denenir. Diş dolgusu özellikle de önde görülen dişlerde uygulanacaksa bu durumda gri renge sahip olan amalgam dolgular yerine beyaz renge sahip olan diğer dolgu yöntemleri denenir. Bunlardan biri de porselen dolgu türüdür.

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen Doldu Amalgam DolguKırık ya da çürük gibi nedenlerle yaşanan diş kayıpları dolgu tedavisi sayesinde başarı ile tolere edilmekte ve bu sayede gerçek dişin ağızda korunması mümkündür. Bu kayıp özellikle de ön dişlerde yaşanıyorsa bu durumda estetik dolgu çözümleri uygulanır. Bunlardan en etkilisi ise beyaz rengi ile doğal bir görünüm sunan porselen dolgudur. Porselen dolgu adı ile anılan bu uygulama aslında Kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilir ve beyaz renkli olması sayesinde estetik bir görümünü sağlamasının yanı sıra aynı zamanda amalgam dolguda olduğu gibi diş sağlığı açısından hiçbir zararlı yan etkisi yoktur.

Neden Porselen Dolgu?

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde amalgam dolgu sağlığa zararlı olduğu nedeni ile yasaklanmaktadır. Amalgam dolgu ağızda çiğneme esnasında cıva ortaya çıkmakta ve açığa çıkan bu cıva nedeni ile vücutta zararlı toksinlerin birikmesine neden olabilmektedir. Üstelik ön dişlerde yapılan amalgam dolgular nedeni ile ne yazık ki gülümseme anında dahi kötü bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. İşte porselen dolgular yaşanan tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını sağlamakta hem sağlıklı hem de estetik bir sonuç alınmasını mümkün kılmaktadır. Zaten artık diş hekimleri de hastalarına yeni dolgu yapımlarında porselen dolgu yaptırmalarını önermektedir. Buna ek olarak pek çok hasta da daha önce yaptırmış oldukları amalgam dolguları porselen dolgular ile değiştirmek istemektedir. Eğer amalgam dolgular arka dişlerde ise ve diş hekiminin yaptığı muayene sonucunda herhangi bir aşınma olmadığı belirlenmişse genelde değişime gerek görülmemektedir. Buna karar verecek olan tek kişi değerlendirme yapan diş hekimidir. Ancak yeni yapılacak olan dolgularda amalgam dolgu yerine porselen dolgunun tercih edilmesi önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here