Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı

0
1147
Hamilelik Diş Sağlığı

Hamile kalan anne adaylarının en çok merak ettikleri konuların başında dişlerini kaybedip kaybetmeyecekleri gelir. Bunun nedeni halk arasında sürekli söylenen bebeğin çok kalsiyum çekmesi nedeni ile annenin hamileliği boyunca en az bir dişini kaybedeceği söylentisidir. Bilimsel olarak hiçbir dayanağı olmayan bu söylenti aynı zamanda günümüzde bilinçli anne adaylarının ağız sağlığına gösterdikleri özen ile de çürütülmeye devam etmektedir. Bebeğin anne karnında kalsiyum ihtiyacını anneden çektiği tamamen yalandır. Şöyle ki:

  • Diş kaybı bazı hastalıklara ya da ağız bakımı yeteri kadar yapılmadığı için yaşanmaktadır. Ancak hamilelik ne bir hastalıktır nede ağız bakımının yapılmasına engel bir durumdur. Bu nedenle hamilelik döneminde ağız bakımına gereken hassasiyet gösterilirse diş kaybı yaşanması mümkün değildir.
  • Hamilelik Diş SağlığıHamilelik döneminde bebeğin anneden kalsiyum çektiği doğrudur. Ancak bu annenin yeteri kadar kalsiyum almadığı durumlarda sadece kemiklerden mümkündür. Yani bebeğin dişlerden kalsiyum çekmesi mümkün değildir. Buna rağmen hamilelik döneminde diş çürüklerinin yoğunlaştığı tartışılmaz bir gerçektir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de aşerme döneminde annelerin yoğun bir şekilde kusmalarıdır. Sürekli olarak yüksek etkiye sahip olan mide asidine maruz kalan dişlerde mine aşınması başlar. Bu nedenle hamilelik döneminde diş kayıplarını önlemek amacı ile mutlaka her kusma sonrası ağız bol miktarda su ile çalkalanarak asidin dişlere zarar vermesi önlenmelidir.
  • Hamilelikte diş çürüğü nedenleri arasında yer alan bir başka etken de değişen hormon seviyeleridir. Bu hormonlara bağlı olarak zaten hassas olan diş eti ve diş çürüğü gibi rahatsızlıkların ilerlemeleri hızlanır.

Hamilelikte diş çekimi de dâhil olmak üzere ilk 3 aylık süreçte genelde çok zorunlu olunmadıkça bir müdahalede bulunulmamasına çalışılır. Ancak burada önemli olan anne adayının genel sağlık durumunun korunmasıdır. Bu sürecin tamamlanması ile beraber diş hekimi ve gebeliği takip eden doktorun ortak programı ile beraber anne adayının tedavisi yapılır. Gebelikte diş tedavisi için bebeğe hiçbir zararı dokunmayacak olan ilaçların kullanımı sağlanır. Bu sayede tedavi ile anne adayı sağlığına kavuşturulurken bebeğin de sağlıklı bir şekilde gelişiminin sürmesine zemin hazırlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here