Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

0
1119
balgam söktürmek

Balgam söktürmede birçok bitki aslında ilaçlar kadar etkililer. Hatta ilaçlardan daha masumlar. Balgam söktürmek, ilaçlar yerine bitki kullanabileceğimiz bir alan.
Bu konuda en masum ve en masum iki bitki, ebegümeci ve ıhlamurdur. İkisininde familyalarının benzer olmasından dolayı, ikisininde kurutulmuş, yaprak + çiçek formları kullanılır. Bunların demlenme süreleri dikkat gerektirir, önemlidir.
Neden?
– Uzun süre demlenmeleri gereken bitkilerdir. Yani beş dakika demlemek ebegümeci ve ıhlamura yetmez.
– En azından On-On beş dakika demlemek, demledikten sonra bekletmek gerekir.
Zaten bu bitkileri demleyip beklettiğinizde, bekledikçe kıvamının koyulaştığını görürsünüz. İşte kıvamı koyulaştıkça bronşlardaki, solunum yollarındaki yüzeyi rahatlatan müsülaj dediğimiz maddeler ortaya çıkar ve balgam söktüren ana etken madde de bu müsülajlardır.
Ortalama dozu, bir porselen demliğie ikişer çorba kaşığı ıhlamur ve ebegümeci şeklindedir.
On beş- Yirmi dakika bir porselen demlik dolusu kaynar suda demleyin, sonra ocağın altını kapatıp bi on beş- yirmi dakika kadar daha bekletin, sonra bu karışımı gün boyu tüketin. Taze taze demlemeniz gerekmiyor, sabah demlediğiniz ıhlamur ve ebegümeci karışımını akşam içebilirsiniz. Çünkü bu balgam söktürmede ana etken olan iki bitki bekledikçe kıvamını alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here