İmplant Yöntemi İle Diş Estetiği

0
1658
implant diş estetiği

Çene kemiğine sabitlenerek eksik dişlerin estetik ve sağlam bir şekilde tamamlanmasını sağlayan implant yöntemi aslında yapay diş kökü tedavisi olarak bilinmektedir. Herkesin dişleri kendisi için çok önemlidir. Dişlerde meydana gelen sorunlar gülüşümüzden yaşam kalitesine kadar bir dizi soruna yol açabilir. Bu sorunların bir bölümü estetik kaynaklı olurken bir bölümü ise yemek yemeden konuşmaya kadar sağlık açısından problemlerin oluşmasına neden olabilir. Çocukluk döneminde süt dişlerin çıkması ile başlayan süreç kalıcı dişlerin gelmesi ile devam eder. Bu süreç boyunca ağız ve diş sağlığına yeterli özen gösterilmemesi neticesinde ne yazık ki diş kayıpları yaşanmaya başlar. İşte diş implantları bu noktada devreye girer ve kayıp dişlerin tedavi edilmesini en üst kalitede karşılamaya çalışır.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılabilir?

implant diş estetiğiÖzellikle de tek diş kayıplarında uygulanan diğer yöntemlerde yanda bulunan sağlam dişlere köprü kurulması nedeni ile zarar verilmektedir. İmplant diş ise çene kemiğine sabitlenen kendi yapay diş kökü üzerine takıldığı için diğer sağlam dişlere zarar verilmesi söz konusu değildir. Tek diş kayıplarının yanı sıra birden fazla kayıp diş durumlarında da implant diş kullanılarak daha sağlam köprüler kurulması uygulamanın başarısını arttırmaktadır. Yani özetlemek gerekirse her türlü diş kaybında implant diş uygulamaları yapılması mümkündür.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplant diş tedavisi için değerlendirmeyi diş hekimi yapacaktır. Ancak ne yazık ki implant dişler bazı özel hastalıkları bulunan kişilere uygulanamamaktadır. Bu durumu en iyi değerlendirecek olan kişi diş hekiminizdir.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

Rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulama olarak öne çıkan implant diş tedavisi dişe en yakın doğal çözüm yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Çene kemiğine sabitlendiği için protez dişler gibi altına yemek artığı birikmesi ve damağın yara olması gibi sorunlar oluşmaz. Yine yapay diş köküne sabitlenmesi dolgunun hava alması gibi hassasiyet oluşturan sorunların ortaya çıkmasını engeller. Diğer protez dişler ile karşılaştırıldığında şu anda uygulanan en uzun ömürlü yapay diş kesinlikle implant dişler olarak görülmektedir. Kızlarda 16-17 yaş erkeklerde ise 18 yaşın ardından implant diş takılması mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here